Rörd till tårar när jag ser slutresultatet och att kunna medverka där man hyllar Lärarna som stöttat Eleverna att “det finns inga dåliga idéer” för eleverna påvisar på både finurlighet och kreativa för bättre för Miljö, Samhälle och säkra oss en Framtid.
Stolt att bli tillfrågad att medverka som jurymedlem för Unga Innovatörer Innovationspris Finn Upp som verkligen kkapar utrymmer utbildningen och grundskolan för KREATIVITET, PROBLEMLÖSNING och SAMARBETE
Det är tryggt att stötta Unga innovatörer
Den ideella förening grundades redan 1967. Tillsammans med Svenska uppfinnareföreningen och med bidrag från Trygghetsrådet kunde man 1979 genomföra den första nationella uppfinnartävlingen för unga, Finn upp.
Därefter har verksamheten växt till att även omfatta gymnasieskolan och alumninätverk.
Organisationer och myndigheter som Skolverket, Arvsfonden och MUCF stödjer föreningen och har god insyn i projekten som genomförs.
